אדמהיא

יום יום אנחנו דורכים עליה, או ליתר דיוק – היא נושאת אותנו, עוטפת אותנו ומכילה אותנו – האדמה.
חלק ניכר מהחפצים בשימוש היומיומי שלנו עשויים מחומרי גלם שמקורם באדמה: צלחות, קערות, כוסות, אריחים, אסלות, כיורים, רעפים ועוד.

"האדמה מחברת ומגשרת בין כל הברואים על פני כדור הארץ. מניסיוני בפרויקטים שונים אני חווה שכשאנשים באים במגע פיזי ישיר עם האדמה, משהו פנימי מתעורר לחיים. כאילו איזשהו זיכרון עתיק יומין ניצת מחדש ומפיח בהם נשימה רעננה. כל הנוכחות – השיחות, מעורבות המשתתפים, הכל מוטבע ברוח חיים אחרת. אולי אינטימית יותר ? מה נדרש בכדי שאדמת מריבה תהפוך לריבה טעימה?" דפנה ילון -אמנית על פני האדמה

בעשור האחרון, בד בבד עם התעוררות הרצון לאורח חיים מחובר ומודע יותר לסביבה, גם תחום הבנייה באדמה מתפשט ומעורר עניין בקרב מגוון קהלים. אנו עדים לרצון הולך וגובר של אנשים להתקרב לסביבתם ומעצם כך לביקוש גדל ללמוד כיצד ניתן לשלב את הטבע בעיצוב סביבת המגורים והבית.
הבחירה באדמה כחומר לבנייה ועיצוב באה מתפיסה הוליסטית של קיימות בתכנון מערכת הבית-גן: חומרים, אנרגיה, מים , פסולת. לכיוונים אלו האדריכלות בישראל פונה יותר ויותר כיום. זהו תהליך חלוצי בארץ ובעולם של הרבה גישוש ויצירת ידע עצמי אשר הוליד את הצורך בשיתוף ידע.

כחלק מתהליך זה צמחה היוזמה ליצירת נקודה למפגש של המתעניינים והעוסקים בקידום התחום. כך נולדו כנסי אדמהיא שהתקיימו בשנים 2008-2010-2012 . הכנסים היוו נקודות ציון להרחבת מעגל העוסקים בתחום ולמיקוד וחידוד ההבנה של התפתחות השדה בארץ עד כה, לאן רוצים להגיע ואיך מתקדמים.
הכנסים עודדו התגבשות של קבוצות ושיתופי פעולה ועזרו לבסס את התחום בארץ. מתוכן עלה גם הצורך ביצירת מקום, מרכז, מוקד שמהווה צומת למפגש ופלטפורמה משותפת עבור כל העוסקים בקידום הנושא בארץ ומקום המאפשר חשיפה שוטפת לקהל מתעניינים המתרחב. כך נולד הרעיון של הקמת מרכז אדמהיא – אשר לוקח על עצמו להחזיר את האדמה כחומר ומהות לשיח הנרחב המתקיים היום בכל הנוגע להתבוננות מחודשת של הקשר בין אדם, סביבה ועיר.

כיום מרכז החיים הוא בעיר, והמרחב האורבני משווע לאותן איכויות אשר הבנייה באדמה מביאה עמה – חיבור לחומר ולמקום היוצרים תחושת שייכות, ביטוי אישי, יצירתי, ייחודי, חיבור בין העיר לטבע, חיבור בין חיי היום יום לקיימות מעשית, ויצירת מרחב של רוגע בתוך הדחיסות העירונית.
כיום, מרכז אדמהיא הנו חלק ממתחם "המרפסת – גג לעירוניות חדשה" , הממוקם על גג בניין כלל, ברחוב יפו בירושלים, ומהווה ביתה החדש של קבוצת מוסללה.

מרכז אדמהיא עוסק ביצירת חיבורים, בטיפוח המקום האינטואיטיבי, היוצר והממציא בתחום הבנייה והעיצוב באדמה. הוא משמש כמרחב להתבוננות, עשייה ושיתוף, ושואף לתמוך בהתפתחות התחום לכל רוחבו – מהאופן הפרטי של "עשה זאת בעצמך" ועד לתעשייתי והממוקצע, דרך הרבדים הנוספים של אמנות, חינוך ועשייה חברתית.

הפעילות במרכז אדמהיא כוללת:
סדנה לפעילות שוטפת המהווה מעבדת מחקר חמרית ורעיונית ופתוחה לשימוש הציבור.
כיתת לימוד והדגמה אשר באופן הדרגתי תוצריהן מייצרות שינוי חזותי ייחודי בבניין כלל וסביבתו.
קורסים וסדנאות הקושרות אמנות ואקולוגיה בתחומים של: בניה ופיסול באדמה ,פיסול סביבתי, עיצוב באדמה ועוד.
הרצאות והשתלמויות , ייעוץ וליווי פרויקטים לסטודנטים מכלל המוסדות, אמנים, אנשי מקצוע וציבור רחב.
מאגר מידע לריכוז ידע של הנעשה כיום בתחום בארץ ובעולם, ואיסוף ושימור ידע מסורתי ועכשווי.

לפרטים אודות כנס אדמהיא ה-4  שיתקיים בתאריכים 19-21.10.2016 לחצו כאן

להרשמה לכנס אדמהיא לחצו כאן