מערכת חדשנית לטיפול בשפכים ברפתות

לאור תקנות השפכים המחמירות שנכנסו לתוקפן בשנה שעברה, נוצר צורך ממשי בקרב אנשי תעשיית החלב בישראל לטיפול בשפכים ברמה מקומית. בעקבות כך, חברת חוליות, אשר פעילה בתחום הטיפול במים בעשור האחרון, התגייסה על מנת  לפתח מערכת המטהרת שפכים למי קולחין איכותיים בהיקפים של בין 100-20 מטר מעוקב ביום, בהתאמה מיוחדת  למגזר החקלאי. המערכת נבדקה והוכחה כמוצלחת לאחר תקופת  פיילוט של שנה ברפת קיבוץ עמיר.

המערכת מדמה בפעילותה מט"ש ממוזער ופועלת מתוך מכולה ניידת בגודל של 40 רגל, שהמרכיב העיקרי בה הוא ממברנת (סנן) ענק עם חורים בקוטר 0.04 מיקרון, המסננים את המים המלוכלכים והופכים אותם למי קולחין איכותיים. חידושה של המערכת הוא בעובדה כי היא נשלטת לחלוטין מרחוק (עיקרון ה- IOT) באופן בו המפעיל מקבל כלי שליטה ובקרה מאובטח, ואינו נדרש להיות נוכח במקום. צוותי התמיכה של חוליות מגבים את המפעיל מרחוק ונותנים פתרון מהיר.

ישראל היא המדינה המובילה בעולם בהשבת שפכים, זאת בעקבות הימצאותה על גבול המדבר וגידול מואץ באוכלוסייתה. מעל  80% מהשפכים המוניציפליים והתעשייתיים מושבים לרמה שניונית ושלישונית לצרכי השקיה במי קולחין. עם זאת, בעוד שבמטרופולין גדול וצפוף ישנה הצדקה כלכלית לשנע את השפכים על ידי קווי ביוב לנקודה מרכזית אחת ולהקים מכון לטיהור שפכים (מט"ש), הכולל את טיפול הקדם, הטיהור הביולוגי והסינון, הרי שהחסם העיקרי עד כה בפיתוח מקומות מרוחקים כמו כפרים, קיבוצים ומושבים היה היכולת לספק מים ולטפל בשפכים. המערכת בנויה לעמוד בין היתר בשפכים חריגים והיא מבטיחה איכות קולחין שלישונית המאפשרת להשתמש במערכת ללא צורך בהנחת קו ביוב שעלותו גבוהה מאוד, בכך היא משחררת עומסים ממערכות הביוב העירוניות המרכזיות ומונעת גלישות של שפכים מזהמים לנחלים, למי התהום ולים.

להלן ערכים ממוצעים לקולחים לדוגמא:

צח"כ  – COD  = / < 200 מג"ל

מוצקים מרחפים – TSS = / < 2 מג"ל

חנקן  – N  = / < 40 מג"ל

זרחן – P  = / <  10 מג"ל

הפתרון מתאים למשקים חקלאיים, בתי מלון, בסיסי צבא ועוד, כתחליף לסניקה או הקמת קו להולכת ביוב, שהינם יקרים ומורכבים. שימוש נוסף למערכת הוא התקנתה במפעלי תעשייה קטנים או בינוניים כתחליף זול למתקני הטיהור הקיימים כיום שהם יקרים ביותר ומתאימים
בנפחם בעיקר למפעלים גדולים. המערכת מבטיחה איכות מים המאפשרת למפעלים אלו להתנתק מהמט"ש או להוריד עומסים אורגניים לרמות שמאפשרות הזרמה למערכת עירונית או הזרמה לנחלים של מים מטוהרים ברמה גבוהה ביותר. בשנים האחרונות חברת חוליות הרחיבה את פעילותה בתחום המערכות למחזור מים, כאשר  באמצעות מערכות שפיתחה ניתן למחזר "מים אפורים", שמקורם בצריכה פרטית, כמו מי מקלחת וכביסה ועד "מים שחורים" המגיעים משפכים מוניציפליים ותעשייתיים. ולאחר טיהורם לעשות בהם שימוש שני להדחת אסלות, להשקיה של גינות ועוד. בין מטרות החברה, להוביל בשנים הקרובות את השוק הישראלי בתחום מחזור המים.

כתיבה: איתי שפילמן, מנהל שיווק ומכירות, חטיבת המים האפורים, חוליות

למידע נוסף אודות CLEARBLACK לחצו כאן