חידושי בידוד מהעולם

מוצרי הבידוד הסטנדרטיים (פוליסטירן מוקצף\צמרים למיניהם) הם, באופן יחסי, בעלי ערכי העברה תרמית (U-Value) נמוכים. ולמרות זאת, שילובם במערכת מבנית מחייב שימוש בחומרי בידוד עבים, כך שהעובי הכולל של האלמנט המבני (קיר\רצפה) – עולה.
חומרי בידוד חדשניים מספקים ערכי העברה תרמית נמוכים עוד יותר, מה שמביא לכך ששילובם במבנים יכול להביא לבידוד טוב יותר, להפחתה בעובי האלמנטים המבניים ולצמצום איבוד של שטחים עיקריים. הנה מספר חומרי בידוד מתקדמים שעונים על הצורך הזה:

אירוג'ל (AeroGel)
הוא חומר בעל הצפיפות המרחבית הנמוכה ביותר. הוא נוצר באופן מלאכותי על ידי הסרת הנוזלים המצויים בג'ל והחלפתם בגז. לאירוג'ל יש כושר בידודי מעולה, ועל אף שהוא יקר יותר ממוצרי בידוד נפוצים (יקר פי חמישה מפוליסטירן מוקצף, למשל), מחירו בשנים האחרונות הולך ויורד.

Aerogel Insulation, Aspen Aerogels, via CNET

Aerogel Insulation, Aspen Aerogels, via CNET

חומרים משני מצב צבירה (PCM – Phase Changing Materials)
הם חומרים אשר בעת התכה או קיפאון משחררים ואוגרים כמות גדולה של אנרגיה. חום משתחרר ונאגר בעת המעבר ממצב צבירה אחד לאחר, כך שהחומרים הנ"ל משמשים כמעיין מאגרי חום. חומרים מסוג זה נמצאים בשימוש בסביבה הבנויה כבר מספר שנים. שימוש נכון בהם יכול להביא לאגירת חום (או קור) בקירות המבנים ולייצוב הטמפרטורה בפנים המבנה, כך שצריכת האנרגיה לאקלומו מצטמצמת.

פאנלים מבודדים ע"י ואקום (VIP – Vacuum Insulated Panels)
ואקום הוא המבודד הטוב ביותר -הוא אינו מאפשר מעבר של חום, שכן אין בו חלקיקים שיכולים להעביר את החום. פאנלים אלו מורכבים ממעטפת אטומה לחלוטין העוטפת אלמנט קשיח ונקבובי, המקנה לפאנל את צורתו. לפאנלים אלו ביצועים תרמיים מעולים, טובים בהרבה מאלו של חומרי בידוד סטנדרטיים.

Source: www.starch.dk/private/energy/insulation.asp

Source: www.starch.dk/private/energy/insulation.asp

חידושים כגון אלו ואחרים עדיין אינם זמינים בשוק המקומי, בין אם מטעמי ייבוא או שמרנות מקצועית או עלות ראשונית גבוהה יותר.

 

כתיבה: אדר' יאיר שוורץ